Matrace MATERASSOJe tu 65 produktov

Matrace MATERASSO
V spálni každý náš deň začína a končí, na posteli strávime celú tretinu života. Posteľ však napriek tomu nie je to najpodstatnejšie. Omnoho dôležitejšia je jej „výplň“, matrac. Ako si však vybrať ten správny? Odpoveď nie je jednoduchá a nedá sa zhrnúť do jednej vety. Matrac by mal individuálne vyhovovať každému užívateľovi, predovšetkým pomeru jeho hmotnosti a výšky, ktorý je vyjadrený indexom telesnej hmotnosti (BMI). Záleží tiež na zdravotnom stave užívateľa a zvyklostiach spania. V nasledujúcich riadkoch uvádzame niekoľko základných rád a parametrov, na ktoré sa pri výbere matracov zamerať.

Čo je to BMI?
Prepočtom výšky a hmotnosti získate celosvetovo uznávaný index telesnej hmotnosti, anglicky Body Mass Index (BMI). Týmto prepočtom získate hodnotu záťaže Vášho tela na plochu matraca. Na základe tejto hodnoty zistíte, aký typ matraca je pre Vás najvhodnejší. Hodnota v tabuľke u konkrétneho matraca určuje, pre ktoré BMI je matrac vhodný.
Vzorec pre výpočet BMI:
BMI = hmotnosť v kg / (výška v m)2

Podklad – najskôr by sme si mali ujasniť na aký podklad matrac uložíme. Nosný podklad môže byť pevný (latový rošt, pevná celistvá doska) alebo pružný (lamelový rošt). Existujú v zásade dve správne varianty kombinácií. Varianta 1: lamelový rošt + ľubovoľný penový matrac Ak sa rozhodnete pre rošt polohovateľný, je vhodné zvoliť matrac, ktorý také polohovanie zvládne. Všeobecne platí, že sa ľahšie polohujú matrace nižšie a nie príliš vrstvené. Rozhodne nie je na polohovanie vhodný matrac s kokosovým vláknom. Varianta 2: pevný rošt + matrac s bonell alebo taštičkovou pružinou Varianta 3: pevný rošt + penový matrac nad 17 cm.

Ortopedické vlastnosti – matrac by mal byť dostatočne prispôsobivý, elastický (kopírovanie) a jeho výška by mala zodpovedať proporciám tela (BMI). Čím je telo užívateľa „tvarovanejšie“, tým by mal byť matrac vyšší, aby poskytol dostatočný priestor pre „zaborenie“ (okopírovanie). V ideálnom prípade by mala byť chrbtica v celkom rovnej polohe bez zakrivenia. Len vtedy je okolité chrbtové svalstvo uvoľnené a zregenerované. Tlak na ramená a boky je minimálny (obe partie sú „ponorené“ do matraca), krvný obeh je tak celkom priechodný, spánok je intenzívny, hlboký a veľmi komfortný.

Antialergické vlastnosti – veľmi podstatný parameter, zvlášť dnes, v dobe pribúdajúcich alergií. Mnoho ľudí uverilo mýtu, že antialergický matrac rôzne alergie lieči, minimálne vie zahubiť všetky roztoče a baktérie spôsobujúce alergie. To na 100 % nedokáže žiadny matrac na svete. Pre dosiahnutie antialergických vlastností je najpodstatnejšie, aby sa v jadre matraca udržala suchá klíma, ktorá neposkytuje zmieňovaným baktériám živnú pôdu a prostredie vhodné na rozmnožovanie. Dobrý matrac preto vyniká priedušnosťou, predovšetkým samotného jadra. Nie menej dôležité sú však tiež použité poťahové látky, ktoré dokážu svojou špeciálnou úpravou výskyt nežiadúcich mikroorganizmov do značnej miery eliminovať.

Matrac samostatný alebo manželský – väčšina odborníkov sa jednoznačne zhoduje, že vhodnejšie je voliť matrac pre každého užívateľa samostatne. Dôvodov je niekoľko. Rôzne nároky na matrac (predovšetkým s ohľadom na často veľmi rozdielnu hmotnosť a proporcie užívateľov), ľahšia manipulácia s matracom, ľahšie „navliekanie a zvliekanie“ poťahu atď. Zvlášť pokiaľ plánujete polohovateľné rošty, je „manželský“ matrac takmer nezmyselnou voľbou.

Údržba – ak má byť predovšetkým hygiena matraca ľahko udržiavateľná, je vhodnou variantou poťah odzipsovateľný a určený k praniu. Pokiaľ je poťah naviac oddeliteľný na dve samostané polovice, máte možnosť prať každú polovicu zvlášť a tým si predĺžiť jeho životnosť.

A na záver úplne najdôležitejšia rada. Najlepší spôsob výberu matraca je navštíviť špecializovaného predajcu, ktorý vám poskytne odborný výklad a kde budete mať možnosť matrac vyskúšať. Krátka skúška nie je síce zárukou toho, že vám bude matrac dlhodobo vyhovovať, ale váš pocit vám napovie. V každom prípade je nutné rešpektovať rozsah BMI pre daný matrac, doporučený rošt a maximálnu nosnosť. Tieto hodnoty boli nastavené na základe technických parametrov materiálov a merania špeciálnym prístrojom X Sensor®.

Košík  

Žiadne produkty

Doprava 0,00 €
Spolu 0,00 €

Objednať


lajknite nás a máte 3% zľavu :)